DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA W PRZEDSZKOLU NR 1 W SOBÓTCE

   Z końcem lata dostrzegalne stają się zmiany w naszym otoczeniu, natura daje nam znać, że przygotowuje się do kolejnego sezonu. Wraz z nadejściem jesieni pojawiają się różnobarwne liście na drzewach, miedzy gałęziami krzewów rozciągają się nitki  „ babiego lata”, poranki i wieczory robią się znacznie chłodniejsze, a dni krótsze ponieważ słońce chowa się za horyzontem zdecydowanie szybciej. I chociaż w powietrze czuć jeszcze zapach  lata , to coraz częstsze deszcze i szaruga sygnalizują, że przyroda szykuje się do zimowego odpoczynku.

     Jesień jest czasem zbiorów, zwłaszcza roślin okopowych takich jak marchewka, pietruszka, czy bulwiastych jak nasz skromny ziemniak, a okres ten jest znany pod nazwą wykopków. Historia ziemniaka w Polsce liczy ponad 300 lat, ale nie od razu był on znany pod tym imieniem. Chyba żadne warzywo nie doczekało się tylu nazw literackich, gwarowych czy regionalnych. Ziemniaki były znane powszechnie jako pyrki, pyry, grule czy kartofle. Nazwa ”ziemniak" utrwaliła się dopiero w XX wieku. Jedną z tradycji polskiej wsi, na zakończenie wykopków, stały się rozpalane ogniska z pieczonym ziemniakiem, połączone ze śpiewem i wspólną zabawą. Dzień Pieczonego Ziemniaka powstał jako wynik tej tradycji.

     Obchody Dnia Pieczonego Ziemniaka w naszym przedszkolu rozpoczęły się od przedstawienia krótkiej historii tego popularnego na całym świecie warzywa. Przedszkolaki, siedząc przy ognisku, w którym zakopane w popiele pyrki powoli się dopiekały, dowiedziały się skąd ziemniak pochodzi i jak trafił do Polski.  Dzieci również wzięły udział w konkursach i zawodach sportowych z wykorzystaniem  ziemniaków – celowanie ziemniaka do garnka z wodą, czy slalom z ziemniakiem na drewnianej łyżce. Były śpiewy, recytacja wierszy i tańce. Po dużej dawce pozytywnych emocji wszyscy wzięli udział w degustacji pieczonych ziemniaków, a zachwytom nad zapachem kartofla wyciągniętego z popiołu nie było końca.

            Skromny ziemniak jest podstawą wielu regionalnych czy krajowych diet. Z tego prostego w uprawie warzywa, można stworzyć wszechstronne dania. Każda rodzina ma własny przepis na najlepszego pieczonego ziemniaka, czy tradycje związane jego przygotowaniem. Podzielmy się nimi z naszymi pociechami, aby i one doceniły tą bezpretensjonalną bulwę.

                                                                                                                           Joanna Budrewicz

Przedszkole nr 1  w Sobótce