2 lipca 2018
UMiG Sobótka
Udostępnij

Rowery, biegi, górskie wyprawy… W wakacje zapraszamy do Sobótki [ZDJĘCIA]

Tylko 30 minut samochodem z Wrocławia lub 15 minut ze Świdnicy! Masyw Ślęży  to kraina łącząca bujną przyrodę, niepowtarzalny mikroklimat z możliwością aktywnego spędzenia wolnego czasu. Bieganie, rowery, turystyka górska, pielgrzymowanie – to oferta na wyciągnięcie ręki. 

BIEGANIE: Trasy dla amatorów i zawodowców, krótkie i długie dystanse: po szosie, drogami szutrowymi i pod górę oraz  ślężański mikroklimat dedykowany dla tlenowego wysiłku fizycznego. Biegać można u nas prawie wszędzie: szlaki, bezdroża, wiejskie drogi, na szczyt i wokół Masywu Ślęży… Każdego roku w Sobótce odbywają się m.in. znane w całej Polsce: Półmaraton Ślężański (marzec);  Bieg na Ślężę (maj); Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (sierpień); Górski Półmaraton Ślężański (październik). Nasze miasto słynie z prężnie działającego Klubu Biegacza, który organizuje zawody i profesjonalne treningi.

Fot. Wiele biegów rozpoczyna się na pięknym sobótczańskim rynku.

ROWEREM: Specjalne trasy MTB, szosowe pętle krótko i długodystansowe, a także trasy, na których trenują zawodowcy z  Tour de France i Giro d’Italia. W wszystko na łonie natury i na wciągnięcie ręki! Tradycje kolarskie podtrzymuje w naszym regionie KS Ślęża Sobótka oraz Bike Academy znanego kolarza Bartosza Huzarskiego.

Nasze propozycje to: Trasa Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym 2015 oraz Malownicza runda w pobliżu Sobótki. Trasa rekomendowana przez „Huzara”: Sobótka, Tworzyjanów, Maniów, Imbramowice, Mrowiny, Siedlimowice,  Śmiałowice, Siedlimowice, Stefanowice, Marcinowice, Zebrzydów, Kątki, Wiry, Tąpadła, Sulistrowiczki, Przemiłów, Księginice Małe, Świątniki, Przezdrowice i Sobótka.

Fot. Trasy w Masywie Ślęży – dla każdego coś miłego :)

GÓRSKIE WĘDROWANIE: Szlaki piesze o różnym stopniu trudności łączące szczyty Ślęży, Wieżycy i Raduni, zabytki i artefakty z odległej przeszłości – Masyw Ślęży to natura na wyciągnięcie ręki, tradycja sięgająca dawnych wieków, a przede wszystkim wspaniała przygoda. MY POLECAMY mniej uczęszczany szlak niebieski z Przełęczy Tąpadła na szczyt Ślęży i dalej do Sobótki Zachodniej, trasa dla wymagających, niezwykle urozmaicona, z kilkoma wymagającymi podejściami i skałkami. TUTAJ kompendium szlaków

Fot. Na szczycie Ślęży można odpocząć, napić się kawy lub herbaty, zwiedzić kościół lub obejrzeć Dolny Śląsk z dwóch widokowych wież

PIELGRZYMOWANIE: Ślężański szlak w. Jakuba, Szlak Maryjny, Droga Krzyżowa z Tąpadeł, a przede wszystkim, niezwykłe świątynie, na czele z kościołem na szczycie Ślęży skrywającym tajemnice piastowskiego zamku, lwami ze Starego Zamku oraz Ślężańską Operą w Księginicach – to wyjątkowe miejsca modlitwy i medytacji.

Fot. Kościół w Księginicach nazywany jest Ślężańską Operą

MUZEUM ŚLĘŻAŃSKIE W SOBÓTCE: Archeologia, przyroda oraz historia regionu, a także sztuka współczesna i jedyne w swoim rodzaju lapidarium – po trudach górskich wycieczek zapraszamy w niezwykłą podróż po Ziemi Ślężańskiej. Więcej TUTAJ

Fot. Przepiękne  lapidarium w Muzeum Ślężańskim w Sobótce

SKANSEN W BĘDKOWICACH: Rezerwat Archeologiczny obejmuje rekonstrukcję grodziska Ślężan, cmentarzysko kurhanowe, kamienny krąg kultowy, średniowieczny staw oraz wał zewnętrzny. Wstęp do rezerwatu jest bezpłatny! A dla zachęty polecamy filmik (realizacja: Foto Video Sobótka)

Fot. Skansen znajduje się przy drodze z Sobótki w kierunku Świdnicy (przez Przełęcz Tąpadła) 

ŁĄKA SULISTROWICKA: To prawdziwy raj dla florystów. Łąka jest rezerwatem położonym na stokach Raduni. Goryczka wąskolistna, kosaciec syberyjski, głowienka wielkokwiatowa, przenęt purpurowy – to tylko przykłady wyjątkowego świata roślin Łąki Sulistrowickiej. Więcej informacji o Łące Sulistrowickiej można znaleźć TUTAJ

Fot. Położona na stokach Raduni Łąka Sulistrowicka jest rajem dla amatorów przyrody

To oczywiście nie wszystkie atrakcje jakie czekają na turystów w Masywie Ślęży. W kolejnych dniach będziemy prezentować Państwu konkretne propozycje jak spędzić czas w Masywie Ślęży. Zapraszamy także na nasz profil na YT oraz naszą stronę na FB.

Równie bogato prezentuje się oferta „na lato” przygotowana przez ŚOKSIR

POLECAMY I ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA ZIEMI ŚLĘŻAŃSKIEJ!