Szlaki piesze górskie

Szlak czerwony: PKP Sobótka – Ślęża – Łagiewniki

Szlak zaczyna się przy stacji PKP w Sobótce, skąd zmierza w kierunku kościoła Św. Anny, mijając lapidarium na skwerze Anny Krywańskiej. Znajdziemy tutaj lwa romańskiego i grzyb, rzeźby przy kościele Św. Anny.

Następnie szlak wiedzie koło stadionu miejskiego, przez Aleję Sław Kolarstwa i skwer biegacza i kieruje się w stronę kapliczki śródleśnej z 1714 r. Dalej wędrując czerwonym szlakiem dotrzemy do miejsca, w którym łączy się on ze szlakiem żółtym.

W tym miejscu znajduje się apteka leśna, niegdyś apteka z medykantami ziół ślężańskiech (1925 r.). Stąd szlak czerwony i żółty prowadzą razem do Rozdroża pod Kamiennym Krzyżem. Te Rozdroże to krzyż waloński, oznaczenie poszukiwaczy kruszywa.

Między leśną apteką a krzyżem znajduje się źródło Św. Jakuba. Stąd szlaki wiodą do rzeźby „Panny z rybą i niedźwiedzia”, a następnie obok Kamiennej Bramy pod Ruszyckie Skały. Następnie mijamy ostatni pierścień wałów kultowych i wchodzimy na szczyt Ślęży. Szlak określany również jako Droga Ślężan.

Stopień trudności szlaku – stosunkowo łatwy szlak, kamienisty od rzeźby „Panny z rybą i niedźwiedziem” do Skał Husyckich i Złomiska.

Czas: 2-2,5 h


Szlak czerwony od południa: Łagiewniki -Sulistrowice – Ślęża

Szlak przechodzi przez tamę na Zalewie Sulistrowickim i przecina osiedle sulistrowickie. Wiedzie w las, prowadząc bardzo ostro stokiem na Ślężę, przecina Rozdroże Holteia przy Trakcie Bolka . Następnie pnie się przez Ścieżkę pod Skałami, dociera do Świętego Żródełka – starożytnego miejsca kultu, skąd pnie się na szczyt Ślęży – wejście przy stacji telewizyjnej.

Stopień trudności szlaku – szlak krótki, trudny, wymagający, pnący się ostro do góry, stromy szczególnie od Rozdroża Holteia

Czas: 2h


Szlak żółty: Sobótka (PKP) – Ślęża

Szlak rozpoczyna się przy stacji PKP w Sobótce, skąd prowadzi stokiem Gozdnicy do Przełęczy pod Wieżycą. Na Gozdnicy na wysokości 318 m. n. p. m. znajdziemy uroczysko i świątynię dumania. Stamtąd szlak prowadzi pod Dom Turysty „Pod Wieżycą” z ogrodem bajęd.

Następnie zmierza na Wieżycę, gdzie na wysokości 415 m. n. p. m. znajduje się wieża widokowa. Stąd szlakiem wędrujemy przez Przełęcz Dębową, gdzie występuje endemiczna roślinność, wśród której spotkać można młode dęby wyglądające na stare drzewa.

Tutaj znajduje się dąb związany z legendą o Piotrze Włostowicu, komesie wrocławskim i palatynie, którego przodkowie byli w posiadaniu połowy góry Ślęży. Następnie tą trasą od Dębowej Przełęczy wchodzimy na przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną, przechodzimy przez szczyt Bartoszek do apteki leśniej, skąd połączony szlak żółty i czerwony wiodą na szczyt Ślęży.

Stopień trudności szlaku – stosunkowo łatwy szlak, trudny przy podejściu pod Wieżycę

Czas: 2-2,5 h


Szlak żółty: spacerowy od Tąpadeł – Ślęża

Szlak rozpoczyna się przy parkingu na Przełęczy Tąpadła, dość łagodnie prowadzi obok Skały z Nosem do Polany z Dębami, następnie prowadzi do granicy Rezerwatu „Góry Ślęży”, rezerwatem i Drogą Krzyżową prowadzi do Zbójnickich Skał. Następnie przecina wał kultowy i wiedzie na szczyt Ślęży.

Stopień trudności szlaku – bardzo łagodny, spacerowy szlak; przewyższenie terenu niespełna 400 m

Czas: ok. 1 h


Szlak niebieski: PKP Sobótka Zachodnia – Ślęża

Szlak zaczyna się na stacji PKP w Sobótce Zachodniej i przez krótki odcinek prowadzi wspólnie ze szlakiem archeologicznym czarnego misia. Szlak prowadzi obok Jeziora Wyspowego w kamieniołomie, mija krzyż pokutny na skraju Strzeblowa, następnie prowadzi do Górki obok dawnego browaru, omija Zamek „Górka” i przechodzi w stronę zgrupowania dębów – pomników przyrody.

Następnie szlak pnie się bardzo stromo północno-zachodnim stokiem Ślęży, omija Klasztorne Źródło, łączy się na krótkim odcinku z Drogą Piotra Włosta i zmierza na Bielskie Rozdroże. Z tego miejsca zaczyna się piąć bardzo ostro, stromo na Drogę pod Skałami, od niej przechodzi przez Skaliska, skąd prowadzi na szczyt Ślęży.

Stopień trudności szlaku – szlak bardzo trudny, wymagający; znajduje się na nim mniej atrakcji, co rekompensuje niezwykle ciekawa przyroda; występuje tutaj duża różnica terenu – przewyższenie pomiędzy stacją a szczytem w pionie wynosi 500 m.

Czas: 2-2,5 h


Szlak niebieski: południowy; Radunia – Ślęża

Szlak schodzi z Raduni (rozpoczyna się w Jordanowie Śląskim), wiedzie przez Przełęcz Tąpadła, skąd południowo-zachodnim podnóżem wiedzie do Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Skalna”, gdzie na turystów czekają bardzo ciekawe formacje skalne, ostańce.

W okolicach Kazalnicy (Głowy) znajduje się skała ze ślężańską figurą NMP. Następnie szlak zmierza do Drogi Piotra Włosta, łączy się z odcinkiem archeologicznego szlaku czarnego niedźwiedzia, skąd prowadzi na Olbrzymki i przez Skalną Perć. Przechodzi wierzchem Zbójnickich skał i podchodzi pod wieżę obserwacyjną na Ślęży i obok kościoła, skąd schodzimy na polanę szczytową.

Stopień trudności szlaku – bardzo wymagający szlak, stroma i długa trasa, nie polecana przy niepogodzie dla niewprawionego turysty

Czas: 2-2,5 h


Szlak czarny: prowadzący wokół Ślęży

Płaski, dookólny szlak zaczynający się przy Przełęczy pod Wieżycą, a kończący na Przełęczy Tąpadła. Biegnie pętlą wokół podnóży Masywu Ślęży. Jest to niezwykle interesujący szlak, od którego odchodzą różne odnogi i ścieżki boczne, prowadzące do ciekawych miejsc, w tym m.in. kamieniołom i Źródło Joanny, podnóża Kwarcowej Góry, można z niego dojść do dawnej zagrody bydła. Skręcając z niego w nieoznakowane, wyższe dukty można obejść Ślężę Traktem Bolka, albo wejść wyżej i obejść Rezerwat „Góry Ślęży” Ścieżką pod Skałami.

Stopień trudności szlaku – łatwy, dookólny szlak, który bezpośrednio nie wiedzie na Ślężę

Czas: 4-5 h dookoła


Szlak archeologiczny czerwonego niedźwiedzia – Kościół Św. Anny – Rezerwat archeologiczny w Będkowicach

Szlak zaczyna się przy kościele p. w. Św. Anny w Sobótce, prowadzi przez Rynek do kościoła p. w. Św. Jakuba Apostoła, a następnie przechodzi obok Muzeum Ślężańskiego im. Stanisława Dunajewskiego i zmierza do dębu koło hotelu Sobotel.

Stamtąd, wspólnie z czerwonym szlakiem wiedzie do leśnej kapliczki. Następnie od wschodu okrąża Stolną i nad Strzegomianką wędruje przez cmentarzysko kurhanowe do Rezerwatu Archeologicznego w Będkowicach.

Tutaj łączy się ze szlakiem archeologicznym czarnego niedźwiedzia. Razem od wschodu dość stromo kierują się na Ślężę, przez ślady dawnego grodu refugialnego, skąd dalej do Drogi Dzikiej Świni i skały Plasterki. Następnie szlaki łączą się Rozdrożu pod Kamieniem ze szlakiem żółtym i czerwonym i wiodą na szczyt Ślęży.

Stopień trudności szlaku – stosunkowo łatwy jednakże długi szlak, omija szczyty i wiedzie do rezerwatu

Czas: 3 h